احتمال خطر سقوط آسانسور

در طی چند دهه اخیر که کاربرد آسانسور به طور چشمگیری رو به افزایش بوده، همواره این سوال در ذهن کاربران وجود داشته است که احتمال سقوط آسانسور چه میزان است و در صورت سقوط چه خطراتی را برای آنها در پی خواهد داشت. در پاسخ به این پرسش باید صادقانه عنوان کرد که احتمال خطر سقوط آسانسور هر چند بسیار ناچیز است اما مطلقا صفر نیست. برای اینکه درک بهتری از این موضوع داشته باشیم لازم است در مورد سیستم عملکرد آسانسور بیشتر بدانیم.

به دلیل اهمیت جان افراد استانداردها و سیستم های ایمنی بسیاری تعریف شده‌اند که سازندگان و طراحان آسانسور موظف به رعایت کردن آنها می‌باشند. یکی از این سیستم‌های ایمنی ترمز الکتریکی است که بر روی سیستم محرکه ( موتور گیربکس آسانسور ) نصب می‌شود. شکل زیر نمایی از ترمز الکتریکی را نشان می‌دهد.

احتمال خطر سقوط آسانسور

عملکرد این ترمز به گونه‌ای است که با وصل ولتاژ مناسب به آن شفت گیربکس رها می‌شود و کابین امکان حرکت پیدا می‌کند و در صورت قطع ولتاژ فورا ترمز بسته شده و کابین از حرکت می‌ایستد. این ترمز در بسیاری از موارد نظیر قطع برق سه فاز، اختلال در عملکرد سیستم کنترل، نقص فنی در ادوات الکتریکی تابلو و …. از سقوط کابین آسانسور جلوگیری می‌کند و ضریب ایمنی بالایی را ایجاد می‌نماید با این حال استانداردها و سیستم‌های ایمنی به اینجا ختم نمی‌شوند و سیستم ایمنی پشتیبانی برای آن در نظر گرفته شده است. این سیستم پشتیبان اصطلاحا پارا شوت ( ترمز اضطراری ) نام دارد در شکل زیر نمایی از آن قابل مشاهده است :

احتمال خطر سقوط آسانسور

عملکرد این سیستم بر اساس سرعت حرکت کابین با واحد متر بر ثانیه می‌باشد در صورتی که به هر دلیلی ترمز الکتریکی عمل نکند و کابین آسانسور با سرعت بیش از حد به سمت پایین کشیده شود پاراشوت به صورت کاملا مکانیکی کابین را نگه میدارد.

با وجود این دو سیستم ایمنی باز هم احتمال خطر سقوط آسانسور ( اکثرا به دلیل پارگی کابل‌ها ) وجود دارد البته این اتفاق بسیار نادر است.

برای کاهش خطرات جانی این اتفاق کف چاهک آسانسور با ضربه گیرهایی از جنس پلی اورتان، فنر و جک های هیدرولیکی مجهز می‌شود تا بتواند ضربه ناشی از سقوط کابین را خنثی کند.

احتمال خطر سقوط آسانسور

در پایان باید اشاره نمود که با رعایت اصول ایمنی و استانداردها در زمان نصب و راه اندازی و همچنین انجام سرویس و نگهداری مرتب می‌توان خطر سقوط کابین آسانسور را به صفر رسانید.

بیشتر بخوانید :
————————————————————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟