ارتقای تابلو فرسوده با 3VF

طرح جایگزینی تابلو فرمان دو سرعته ( فرسوده ) با تابلو فرمان 3VF

لرزش در هنگام حرکت ، ضربه در لحظه توقف ، عدم دقت توقف در طبقات، ایجاد صدای ناهنجار ، کاهش عمر مفید موتورگیربکس و سایر تجهیزات مکانیکی و …. بخشی از مشکلاتی هستند که در استفاده از آسانسور با تابلو فرمان دو سرعته آن را تجربه کرده ایم. تابلو فرمان های دو سرعته جزء تابلوهای قدیمی و عموما فرسوده محسوب می شوند که در سالهای اخیر با توجه به مزایای کاربرد درایو ( اینورتر ) و البته لزوم اجرای قانون مصوب دیگر جایی در ساختمان های نوساز نداشته و با تابلو فرمان های نسل جدید موسوم به 3VF جایگزین گردیده اند. با این حال بخش عمده ای از آسانسورهایی که در سالهای گذشته نصب و راه اندازی شده اند از نوع دو سرعته بوده و به دلیل مشکلات آن کاربران به مرور زمان به این نتیجه میرسند که از قابلیت های درایو ( اینورتر ) در سیستم آسانسور خود بهره ببرند در این راستا دو روش پیش روی آنها قرار دارد :

روش اول : جایگزینی با تابلو فرمان 3VF

هر دو روش قابلیت های فنی نظیر نرمی حرکت ، افزایش عمر مفید موتور گیربکس ، کاهش سر و صدا ، عدم لرزش و ضربه در حین حرکت و توقف ، دقت در توقف طبقات ، صرفه جویی در مصرف انرژی و …. را  ارائه میدهند ( روش دوم به دلایل طراحی بهینه عملکرد نسبتا بهتری خواهد داشت ) با این حال علاوه بر قابلیت های فنی مواردی وجود دارند که باید در انتخاب بین دو روش به آنها توجه شود. روش اول با اینکه مقرون به صرفه و مناسب به نظر می رسد معایبی دارد که در ادامه مطلب به آنها میپردازیم :

روش ذوم :  ارتقای تابلو فرمان دو سرعته با نصب درایو

  • تابلوهای فرمان دو سرعته قدیمی بعد از سپری شدن مدت زمان حدود 10 سالار سوی شرکت سازنده دیگر شامل خدمات پشتیبانی نمی شوند.
  • ارتقای تابلو دو سرعته با نصب درایو ( اینورتر) مستلزم تغییرات زیادی در مدارات داخلی تابلو فرمان است این موضوع علاوه بر صرف هزینه و زمان تابلو فرمان را از گارانتی و خدمات پشتیبانی شرکت سازنده خارج میکند.
  • در تابلو فرمان های دو سرعته قدیمی فضایی برای نصب درایو در نظر گرفته نشده است لذا برای نصب آن باید تابلوی مجزای دیگری تعبیه شود که علاوه بر هزینه مضاعف تابلو فرمان را از یکپارچگی خارج میکند.
  • اکثرا تابلوهای فرمان دو سرعته به لحاظ برنامه عملکرد قابلیت پشتیبانی از درایو را ندارند.
  • هزینه ارتقای تابلو فرمان با نصب درایو ( شامل هزینه درایو ، تابلوی مجزای نصب درایو ، هزینه اجرای تغییرات در مدارات داخلی تابلو و … )  در مقایسه با روش جایگزینی با تابلو فرمان 3VF توجیه اقتصادی ندارد.

روش دوم با وجود جایگزینی یک تابلو فرمان جدید علاوه بر توجیه اقتصادی مزایایی دارد که به برخی از آنها اشاره میکنیم :

  • ارائه خدمات گارانتی و پشتیبانی تابلوی جدید از طرف شرکت سازنده به مدت 10 سال
  • تعویض تابلوی فرسوده با تابلوی جدید  
  • کاهش هزینه سرویس و نگهداری
  • انجام حداقل تغییرات در سیم بندی ها و مدارات
  • کاهش زمان نصب و راه اندازی

بیشتر بخوانید :
————————————————————————————————–

2 thoughts on “ارتقای تابلو فرسوده با 3VF

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟