درایو یا اینورتر چیست

درایو ( اینورتر ) چیست ؟

درایو ( اینورتر ) تجهیزی است که برای کنترل سرعت الکتروموتورهای AC طراحی شده است. با توجه به فرمول سرعت از نظر تئوری تنها با دو مولفه تعداد قطب و فرکانس شبکه می‌توان سرعت را کنترل نمود. تعداد قطب در زمان طراحی الکتروموتور تعیین می‌شود و دیگر قابل تغییر نیست علاوه بر این نکته با تغییر قطب تنها چند رنج سرعت محدود قابل دستیابی است بنابراین این روش از نظر علمی گزینه مناسبی برای کنترل سرعت نمی‌باشد.

درایو یا اینورتر چیست

الکتروموتورهای AC معمولا در رنج های سرعت و تعداد قطب های محدودی تولید می‌شوند:

فرکانس شبکه تنها مولفه ای است که می‌توان با تغییر آن سرعت یک الکتروموتور AC را کنترل نمود. شبکه برق ایران 400VAC با فرکانس 50Hz است درایو برای تغییر فرکانس تنها یک راه دارد  :

  • 2P  :  3000 rpm
  • 4P  :  1500 rpm
  • 6P  :  1000 rpm
  • 8P  :   750 rpm

هر چه تعداد قطب در استاتور بیشتر باشد سرعت کاهش می یابد اما به همان نسبت گشتاور افزایش خواهد داشت و بالعکس. به عبارتی می‌توان گفت که توانی که الکتروموتور از ورودی دریافت می‌کند به دو فاکتور سرعت و گشتاور تبدیل می‌شود رابطه بین سرعت، توان و گشتاور به صورت زیر است :

T = (P * 9550 )  /  S

(T = Torque (Nm
(P = Power (KW
(S = Speed (RPM

با حذف مولفه تعداد قطب با توجه به فرمول سرعت تنها تغییر فرکانس می تواند سرعت را تغییر دهد. درایو ( اینورتر ) با ایجاد فرکانس متغیر این کار را انجام میدهد.

S= (120 * F )  /  P

(F = Frequency (Hz
P = Number of Poles
(S = Speed (RPM

درایو یا اینورتر چیست

درایو ابتدا ولتاژ سه فاز که به ترمینال های R S T متصل می شود را توسط مدار رکتیفایر (یکسوساز) به ولتاژ DC تبدیل و در خازن های الکترولیتی ذخیره میکند سپس مدار اینورتر این ولتاژ DC  را با استفاده از کلید زنی IGBT به ولتاژ AC با فرکانس و ولتاژ مورد نیاز تبدیل و از طریق ترمینال های U V W  آنرا به الکتروموتور اعمال میکند. به طور مثال اگر الکتروموتوری با فرکانس نامی 50Hz و سرعت نامی 1500rpm در اختیار داشته باشیم با تنظیم فرکانس 25Hz در پارامترهای درایو سرعت به 750rpm تغییر میکند.

بیشتر بخوانید :
————————————————————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟