درایو VACON NXL

نام پرآوازه VACON به یک کمپانی فنلاندی مربوط می‌شود که به طور تخصصی در زمینه درایو ( اینورتر ) های صنعتی فعالیت می‌کند. از آنجائیکه این کمپانی عمده فعالیت خود را بر روی طراحی و ساخت درایو های صنعتی متمرکز نموده است محصولات آن بسیار با کیفیت و همواره با آخرین تکنولوژی‌های روز همراه است. درایوهای AC متنوعی توسط طراحان این کمپانی طراحی و تولید شده اند. یکی از نسل های پرکاربرد سری NX است این سری دارای 3 مدل می‌باشد که در صنعت ایران طی سالهای اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند:  NXL ،NXP و NXS

درایو VACON NXL

درایو VACON NXL

سری NXL به عنوان سری کامپکت و مقرون به صرفه از طرف کمپانی VACON در رنج توانی 0.25–30KW ارائه شده است. پنل اپراتوری که برای این سری در نظر گرفته شده از نوع 7Seg و فاقد قابلیت ذخیره سازی و انتقال پارامترهاست. 

درایو VACON NXL

درایو VACON NXS

سری NXS برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی در یک رنج توانی گسترده تا 200KW  طراحی و تولید شده است. این سری از درایوهای VACON براساس Sensorless Vector Control طراحی شده اند و قابلیت اتصال انکودر را ندارند. برای این مدل پنل اپراتوری الفبایی با قابلیت ذخیره سازی و انتقال پارامترها در نظر گرفته شده است. مهمترین ویژگی این سری قابلیت تولید فرکانس خروجی بالا در حدود 7000 HZ است.

درایو VACON NXL

درایو VACON NXP

سری NXP کاملترین و پیشرفته ترین مدل در سری NX است. روش کنترلی حلقه بسته و قابلیت اتصال انکودر از ویژگی های این مدل از درایو VACON می‌باشد. از نظر رنج توان خروجی سری NXP تا رنج 1500KW تولید می‌شود. پنل اپراتوری این سری همانند سری NXS می‌باشد. مهمترین ویژگی این سری قابلیت تولید فرکانس خروجی بالا در حدود 7000 HZ است.

دیاگرام سیم بندی مدار فرمان :

این مدل از درایو وکن در بخش مدار فرمان خود دارای 2 ورودی آنالوگ AI1 به صورت ولتاژی (0-10V ) و AI2 به صورت جریانی (4-20mA) و 3 ورودی دیجیتال (DIN1 ~ DIN3 ) می‌باشد. در بخش سیگنال‌های خروجی یک خروجی آنالوگ جریانی AO1  و یک خروجی رله ای و در نهایت ترمینال‌های ولتاژ 24VDC و شبکه مدباس RS485 تعبیه شده است.

درایو VACON NXL
درایو VACON NXL

برخی از قابلیت های درایو VACON NXL:

  • کامپکت بودن و ابعاد کم
  • شبکه مدباس داخلی
  • مناسب برای کاربرد چند موتوره
  • گشتاور راه اندازی تا 200% مقدار نامی
  • قابلیت PID Controller

برخی از فالتهای پرتکراردرایو VACON NXL :

  • F 1 :  خطای اضافه جریان ( Overcurrent)

اگر جریان خروجی درایو بیش از 2 برابر جریان نامی تنظیمی شود درایو با فالت F1 متوقف می‌شود.

دلایل : آسیب در بخش پاور و IGBT، تنظیم نادرست پارامترها ، توان الکتروموتور از توان درایو بیشتر است، زمان شیب ACC خیلی کم است و ……

  • F 3  :  خطای ارت (Earth Fault)

در صورتی که جریان در سه فاز خروجی درایو ( U V W ) تقارن نداشته باشند و مقدار بیش از حد مجاز اختلاف داشته باشد درایو این حالت را  Earth Fault تشخیص میدهد.

دلایل : الکتروموتور معیوب است، بین فازها و زمین اتصالی وجود دارد، اتصالات شل هستند، درایو معیوب است و ……

  • F 9  :  خطای کاهش ولتاژ خازنها  (UnderVoltage)

به هر دلیلی سطح ولتاژ خازنها در درایو از یک مقدار مشخص (حدود 70 درصد مقدار نامی) افت پیدا کند درایو خروجی ها را قطع کرده و فالت F9  را نمایش میدهد.

دلایل : نشتی در خازن‌های DC Link، کاهش سطح ولتاژ ورودی درایو، توان خروجی از توان نامی درایو بیشتر است و ……

  • F 11  :  خطای ولتاژ خروجی (Output phase supervision)

اگر جریان در خروجی درایو خیلی کم باشد یا به دلیلی در یک یا دو تا از فازها صفر باشد درایو با این خطا مواجه می‌شود.

دلایل : تنظیم نادرست پارامترها، توان الکتروموتور خیلی کمتر از توان تنظیمی در درایو است، درایو معیوب است و ……

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟