مفاهیم و مشخصات پلاک درایو

پلاک مشخصات درایو AC

پلاک مشخصات درایوهای AC اطلاعات ارزشمندی را ارائه میدهند که در انتخاب و بهره برداری از درایوها بسیار مفید هستند. در تصویر زیر پلاک مشخصات دو درایو ABB و YASKAWA آورده شده است که در مورد جزئیات اطلاعات مندرج در آنها بحث خواهد شد.

مفاهیم و مشخصات پلاک درایو

1 : کد فنی

کد فنی حاوی اطلاعاتی نظیر مدل درایو ، کاربرد درایو ، کلاس ولتاژی ، استاندارد های حفاظتی ، محدوده توان و جریان و …… می باشد. کد فنی هر درایو علاوه بر اینکه بهترین گزینه برای دستیابی به دفترچه راهنماست برای انتخاب و سفارش درایو مورد نیاز بسیار جامع و سودمند است لذا توضیحات کد فنی هر دو درایو در ادامه آورده شده است :

مفاهیم و مشخصات پلاک درایو
مفاهیم و مشخصات پلاک درایو
مفاهیم و مشخصات پلاک درایو
مفاهیم و مشخصات پلاک درایو

2 : ولتاژ ورودی

تکفاز یا سه فاز بودن و همچنین سطح ولتاژ ورودی دو فاکتوری هستند که در این قسمت از پلاک مشخصات درایو درج می گردد. همانطور که در تصویر مشاهده میشود تیپ های مختلفی از درایو به لحاظ ولتاژ ورودی تولید میشوند :

  • 1ph – 110VAC
  • 1ph – 220VAC
  • 1ph – 220 ~ 230VAC
  • 3ph – 200 ~ 240VAC
  • 3ph – 380 ~ 400VAC
  • 3ph – 380 ~ 500VAC 

سطح ولتاژ ورودی درایوهایی که بازه ولتاژی ارائه میدهند در پارامترهای درایو قابل تنظیم هستند و این تنظیمات مستقیما بر روی سطح ولتاژ DC Link و حفاظت های مربوط به آن تاثیر گذار خواهند بود. در نمونه تکفاز که اغلب با سطح ولتاژ 220VAC ارائه میشوند باید به این نکته توجه کرد که در مقایسه با نمونه سه فاز با توان یکسان جریان ورودی بیشتر خواهد بود.

3 : ولتاژ خروجی

خروجی تمامی درایوها در هر دو تیپ تکفاز و سه فاز ، خروجی سه فاز است و سطح ولتاژ آن وابسته به ولتاژ ورودی است بدین معنی که حداکثر ولتاژی که درایو میتواند در خروجی تولید کند میزان سطح ولتاژی است که به ورودی اعمال شده است.

  • 3ph – 0 … Vin
  • 3ph – 0 … 240VAC

4 : فرکانس ورودی 

معمولا درایوهای AC یکیا دو رنج فرکانس ثابت ( برای مثال 50Hz / 60Hz ) و یا یک محدوده فرکانسی ( برای مثال 48Hz …. 63Hz ) را در ورودی می پذیرند. در صورتی که فرکانس ورودی خارج از محدوده به درایو اعمال شود با فالت مواجه می شوید.

5 : فرکانس خروجی 

بدیهی است که محدوده فرکانس خروجی درایو نسبت به فرکانس ورودی بازه بیشتری داشته باشد به این دلیل که وظیفه اصلی درایو تولید فرکانس متغیر برای کنترل دور الکتروموتور است. درصد بسیار بالایی از الکتروموتورهایی که در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند از نوع 50HZ و یا 60Hz هستند و تمامی درایوها تا این سطح فرکانس را تولید میکنند اما در صورت استفاده از الکتروموتورهای سرعت بالا نظیر موتور اسپیندلها باید به رنج فرکانس خروجی دقت شود. به عنوان مثال درایو YASKAWA که در بالا پلاک مشخصاتش آمده است نمیتواند اسپیندل موتور 300Hz را به دور نامی برساند.

6 : جریان ورودی 

رنج جریانی که درایو از شبکه میکشد در این قسمت مشخص میشود. این عدد میتواند مبنای محاسبات برای تعیین مدارهای محافظتی نظیر فیوزها قرار گیرد.

7 : جریان خروجی

رنج جریان نامی که درایو میتواند به صورت پیوسته به بار موتوری تزریق کند جریان خروجی ثبت شده روی پلاک مشخصات درایو است. مقدار جریان خروجی برخلاف جریان ورودی میتواند توسط پارامترهای درایو تعیین شود. مقدار تعیین شده جریان خروجی ( 0 … I2n )  مبنای حفاظت های داخلی درایو نظیر Overcurrent  و Overload  قرار میگیرد لذا باید با دقت تنظیم شود.

8 : نام تجاری درایو و شرکت سازنده 

9 : استانداردهای حفاظتی

10 : توان خروجی درایو 

توان خروجی نامی الکتروموتوری که میتواند به درایو متصل شود با دو واحد KW و HP در پلاک مشخصات درج می شود.

11 : بارکد و شماره سریال دستگاه 

از این اطلاعات میتوان برای بررسی اصالت دستگاه و اطلاعات شرکت و کشور سازنده استفاده کرد.

بیشتر بخوانید :
————————————————————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟